[VIDEO] 350 000 zł dla Politechniki Rzeszowskiej
Sześć podkarpackich uczelni otrzymało dotacje na inwestycje, które mają podnieść jakość kształcenia. Wsparcie pozwoli m.in. na zakup samolotu szkoleniowego, aparatury badawczej czy multimedialnej strzelnicy. W sumie szkoły wyższe otrzymały z budżetu województwa milion złotych.
W podpisaniu umów wziął udział marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Maria Kurowska. Obecni byli również przedstawiciele poszczególnych uczelni w tym rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Tadeusz Markowski i rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek oraz dyr. Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu UMWP – Barbara Pelczar-Białek.
W imieniu uczelni głos zabrał rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, dziękując za wsparcie. Rektor dodał, że projekt Politechniki dotyczy Ośrodka Kształcenia Lotniczego, który obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia. Wspieramy tę działalność uczelni, która w sposób szczególny nas wyróżnia w kraju i która na pewno jest takim elementem kształcenia inżynierów, który nas bardzo mocno promuje – podkreślał rektor PRz. Rektor wskazał na fakt, że absolwenci kierunku pilotażu są cenionymi pilotami i na bieżąco wypełniają potrzeby rynku pracy, a zaplanowane zakupy pozwolą zwiększyć możliwości kształcenia studentów, którzy w przeważającej większości, bezpośrednio po zakończeniu studiów zasilają szeregi kadr linii lotniczych.
Politechnika Rzeszowska otrzymała dotację w wysokości 350 000 zł na unowocześnienie bazy dydaktyczno-naukowej Ośrodka Kształcenia Lotniczego PRz.
Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie ciągłości i płynności procesu kształcenia lotniczego oraz podniesienie jakości kształcenia studentów pilotażu wraz z dostosowaniem bazy dydaktyczno – szkoleniowej do obowiązujących wymagań kształcenia lotniczego. Politechnika w ramach dofinansowania planuje zakup samolotu szkoleniowego oraz wyposażenie symulatorów lotu. Zakupy przyczynią się do zwiększenia potencjału szkoleniowego PRz, a tym samym wpłyną na poprawę konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw sektora lotniczego oraz zapewnią możliwość realizacji procesu kształcenia studentów pilotażu.