Biogospodarka - nowy kierunek studiów na Politechnice Rzeszowskiej
Biogospodarka to nowy kierunek studiów, który od października 2018 r. uruchamia Politechnika Rzeszowska. W ramach kierunku będą się kształcić inżynierowie zajmujący się gospodarką biologicznymi zasobami odnawialnymi.
Biogospodarka to kierunek międzywydziałowy prowadzony przez Wydział Chemiczny i Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. 12 kwietnia dziekani obydwóch wydziałów Politechniki Rzeszowskiej podpisali porozumienie w sprawie prowadzenia kierunku. Program kształcenia będzie zawierał aktualną wiedzę, najnowsze rozwiązania technologiczne i osiągnięcia naukowe związane z biogospodarką, uregulowania prawne oraz podstawy ekonomii i logistyki bioproduktów.
- Na Wydziale Chemicznym studenci będą się uczyć podstaw chemii, projektowania aparatury, procesów jednostkowych, procesów oczyszczania. Posiadamy również bazę oprogramowania, używaną w przemyśle, która pozwala na projektowanie całych linii technologicznych - mówi prof. dr hab. inż. Dorota Antos, dziekan Wydziału Chemicznego PRz.
Jak tłumaczy dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz., dziekan Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz dzisiejszy świat i gospodarka stoi przed potrzebą poszukiwania nowych surowców na potrzeby produkcji energii. - Studenci studiujący biogospodarkę będą mogli poznać możliwości produkcji energii z wykorzystaniem zasobów środowiska, odpadów, a także odnawialnych źródeł energii. To zawód, który stanowi zawód przyszłości, specjaliści z tego obszaru będą poszukiwani - dodaje dziekan Piotr Koszelnik.
Absolwenci kierunku będą przygotowani m.in. do pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych, które wykorzystują odnawialne zasoby naturalne, zajmują się recyklingiem, a także w laboratoriach analitycznych i badawczych, administracji państwowej. Docelowo Politechnika Rzeszowska zamierza uruchomić także studia II stopnia z zakresu biogospodarki.