„Dobra kontynuacja" - monografia Rafała Mazura wydana przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Rzeszowskiej
W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbyło się seminarium naukowe na temat architektury zespołów mieszkaniowych Dąbrowskiego, Piastów oraz Na Skarpie w Rzeszowie, połączone ze spotkaniem z Rafałem Mazurem, autorem książki „Dobra kontynuacja”.
- Dąbrowskiego, Piastów i Na Skarpie to trzy rzeszowskie osiedla, na których można się uczyć historii polskiej architektury mieszkaniowej XX w. - twierdzi dr inż. arch. Rafał Mazur, adiunkt w Zakładzie urbanistyki i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.
„Dobra kontynuacja" opowiada o kilkudziesięcioletniej rozbudowie pierwszego rzeszowskiego osiedla, które pomimo nawarstwiania się wielu różnych typologii przestrzeni oraz przechodzenia przez różne etapy historii stanowi obecnie spójny i udany zespół urbanistyczny. W okresie powstania i rozbudowy tej przestrzeni miejskiej, czyli od lat trzydziestych do końca XX w., style i mody w architekturze zmieniały się wielokrotnie. W formie osiedli Dąbrowskiego, Piastów i Na Skarpie można jednak dostrzec dialog pomiędzy różnymi etapami historii ich budowy. Kolejni architekci cechowali się kulturą projektowania, która polegała na szacunku do twórczości swoich poprzedników. To zjawisko wydaje się wyjątkowe na tle wielu rozczłonkowanych i chaotycznych współczesnych miast. Zawarty w monografii opis kilku kwartałów Rzeszowa stanowi również skondensowaną historię polskiej architektury mieszkaniowej XX w., która miała kluczowy wpływ na formę polskich miast. – czytamy we wstępie.
W spotkaniu uczestniczyło wielu pracowników i studentów Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. W tematykę seminarium wprowadził mgr Bogdan Kaczmar – Dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
Wyjątkowym gościem była Pani architekt Barbara Mamulska – projektanka tarasowca. „W czasach monotonnej architektury, będącej wynikiem prymitywnej prefabrykacji, poszukiwała indywidualnego charakteru zabudowy mieszkaniowej. (...) W projekcie kompleksu mieszkalnego przy ówczesnej ulicy Pstrowskiego Mamulska założyła , że zaproponowane mieszkania muszą jak najbardziej przypominać domy z ogrodem.” – czytamy w książce.
Rafał Mazur urodził się w Rzeszowie w 1978 roku. Od 2015 roku jest adiunktem na Politechnice Rzeszowskiej. Wykłada również na Politechnice Warszawskiej, gdzie obronił doktorat na temat proporcji w architekturze. Jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. Poza pracą naukową zajmuje się praktyczną stroną architektury. Od 2006 roku działa w Warszawie założona przez niego Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur, w której powstały między innymi projekty domu kultury w Katowicach, „domu na wodzie” w Porcie Czerniakowskim w Warszawie, przystani żeglarskiej w Piszu oraz wielu budynków mieszkalnych.
Publikację można zakupić w siedzibie Oficyny Wydawniczej w bud. F przy ul. M. Skłodowskiej-Curie.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą dostępnych książek zamieszczoną na stronie internetowej wydawnictwa: https://oficyna.prz.edu.pl/.
Znajdują się tam skrypty, podręczniki, monografie, zeszyty naukowe, materiały pomocnicze dla studentów wszystkich kierunków studiów naszej uczelni. Można je nabyć w przystępnej cenie (ponad 200 pozycji).
Punkt sprzedaży detalicznej
Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej
ul. M. Skłodowskiej-Curie 8/2
35-036 Rzeszów
budynek F, IV piętro, pokój 405
tel.: 17 865 1290
od poniedziałku do piątku
godz. 9.00-14.00