Podstrona: Już wkrótce XChallenge 2022 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Już wkrótce XChallenge 2022

2022-11-21 , red.  Mateusz Salach, Marta Jagiełowicz
Już wkrótce XChallenge 2022

Zbliża się XChallenge, czyli rozwiązanie zagadki tajemniczych liter X pojawiających się w Rzeszowie. W Hali Podpromie 25-26 listopada 2022 r. odbędą się największe zawody robotów w Polsce. W ramach XChallenge 2022 zorganizowano rozgrywki Task Hunters, Smash Bots i ROBO~motion.

Task Hunters

Pierwszego dnia (piątek, 25 listopada) odbędą się zawody Task Hunters przeznaczone tylko dla uczniów szkół średnich. Zadaniem maksymalnie 10-osobowych zespołów jest ponowne uruchomienie elektrowni za pomocą specjalnych kostek energetycznych i kuli mocy, która w niespodziewany sposób zostanie wyłączona. Uczestnicy będą musieli zebrać kostki energetyczne zdalnie sterowanym robotem o wymiarach 50 x 50 x 100 cm na arenie o wymiarach 15 x 15 mm. Nie będzie to jednak łatwe, ponieważ na arenie znajdą się labirynty oraz przeszkody, które należy ominąć bądź przesunąć.

Smash Bots

W drugim dniu (sobota, 26 listopada) zostaną rozegrane zawody otwarte przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Pierwsze z nich to zmagania Smash Bots. Uczestnicy będą walczyli o to, aby ich zdalnie sterowane konstrukcje przetrwały w specjalnej zamkniętej arenie. „Śmiercionośne” roboty muszą się mieścić w rozmiarach 40 × 40 × 40 cm, a ich masa nie może przekraczać 50 kg. Konstrukcje te mogą być wyposażone w różne uzbrojenie – od pił, obrotowych wałów i tarcz aż po miotacze ognia. Do dalszej walki przejdzie ten, który przetrwa najdłużej lub znokautuje przeciwnika. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne.

VII Międzynarodowe Zawody ROBO~motion

Równolegle ze Smash Bots odbędą się ROBO~motion największe zawody robotów w południowo-wschodniej Polsce, które od lat przyciągają zawodników w każdym wieku. Rywalizacja będzie się odbywać w 15 różnych konkurencjach podzielonych na 6 kategorii zarówno na trasach, jak i w ringach czy labiryncie. Zadaniem robotów będzie m.in. przejazd po linii na czas, przeciąganie liny, walki sumo czy zbieranie czerwone cebuli z planszy. Najlepsi zmierzą się ze sobą w wielkich finałach, walcząc o nagrody pieniężne.

Organizatorzy

Organizatorami wydarzenia są Koło Naukowe Elektroniki i Technologii Informacyjnych (Rzeszowska Grupa IT), Koło Naukowe Automatyków i Robotyków ROBO (Rzeszowska Grupa IT), Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, RoboLAB oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział Podkarpacki.

Wydarzenie wspierają: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Pratt & Whitney, Województwo Podkarpackie, Rzeszów – stolica innowacji, 3D House, Alcatel-Lucent Enterprise, Kronospan, Podkarpackie Centrum Innowacji, WAGO, Beckhoff, EDOCS Systems, Elektro-Lift, ENF, Hobbistycznie.pl, InfoSoftware, MTU Aero Engines, Sędziszów Małopolski, Deloitte, Fanuc, Fundacja Magnezyty, MamutTV, ONT, PCRM, TME.eu, ZST Rzeszów, Fibrain oraz Lord Jack

Wszystkich zainteresowanych serdecznie wszystkich. Wydarzenie będzie także streamowane w Internecie. Szczegóły dostępne są na stronach: wydarzenia, Facebooku, YouTube