Podstrona: Kompania Akademicka Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Kompania Akademicka Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego

2022-11-16 , red.  Artur Polakiewicz
Od lewej: insp. ZS M. Elgass, st. chor. ZS A. Polakiewicz, prof. G. Ostasz,

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się spotkane informacyjno-rekrutacyjne Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, podczas którego można było wstąpić w szeregi Kompanii Akademickiej. Jest to jeden z rezultatów porozumienia, jakie w maju br. nasza uczelnia zawarła ze Związkiem Strzeleckim. W myśl porozumienia strzelcy z jednostek strzeleckich w całym kraju oraz poza jego granicami mają możliwość kontynuowania swojego rozwoju i zainteresowań na Politechnice Rzeszowskiej, a studenci naszej uczelni możliwość nabycia wiedzy, umiejętności i postaw proobronnych.

Opis wydarzenia

Spotkanie otworzył prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, a poprowadzili je szef Sztabu insp. ZS Miłosz Elgass, st. chor. ZS Artur Polakiewicz oraz członkowie Sztabu Komendy Głównej ZS „Strzelec”. Uczestnicy zostali zapoznani z taktyczną i szkoleniową ofertą Związku oraz obszarami rozwoju personalnego i społecznego, możliwościami rozwoju pasji i zainteresowań. Prezentowane podczas spotkania filmy przybliżyły pracę Związku Strzeleckiego, prezentując kursy i przeszkolenie proobrone, wspólne ćwiczenia ze służbami mundurowymi, a także akcje pomocowe i humanitarne oraz działania na rzecz solidarności i więzi międzypokoleniowej.

Historia Związku Strzeleckiego

Związek Strzelecki powstał we Lwowie w 1910 r. Założycielami i członkami tej organizacji konspiracyjnej o profilu niepodległościowym było wielu studentów Politechniki Lwowskiej. „Strzelec” odegrał ważną rolę w przygotowaniach do odzyskania niepodległości przez Polskę. Członkowie stanowili trzon Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. W wolnej Ojczyźnie brał udział w walkach o granice i przygotowywał młodzież z zakresu przysposobienia wojskowego i wychowania obywatelskiego, mając za cel zapewnienie Polsce bezpieczeństwa. W 1939 r. Związek Strzelecki liczył 500 tys. członków i był jedną z największych organizacji społecznych. Podczas kampanii wrześniowej wykonywał zadania zlecone przez władze wojskowe, a w 1940 r. podporządkował się Związkowi Walki Zbrojnej.

Działalność ZS „Strzelec”

Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego szkoli i rozwija kompetencje personalne i społeczne społeczeństwa polskiego od 1910 r. Obecnie jest największą organizacją proobronną w Polsce, skupiającą kilkanaście tysięcy aktywnych członków. Swoim zasięgiem obejmuje 63 jednostki terenowe w całej Polsce, w tym z Ukrainy, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Prowadzi największą na Podkarpaciu strzelnicę „Anna” w Jarosławiu. Współpracuje z władzami krajowymi, samorządowymi, służbami mundurowymi, szkołami oraz organizacjami humanitarnymi i społecznymi.

Współpraca Politechniki Rzeszowskiej i Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego trwa już ponad 10 lat. Od 2012 r. na Wydziale Zarządzania funkcjonował Samodzielny Pluton Strzelecki „Parasol”, który obecnie przekształcił się w Kompanię Akademicką.