Podstrona: Niech MOC będzie z Wami! / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Niech MOC będzie z Wami!

2023-06-06 , red.  Marta Jagiełowicz
MOC Odkrywców – Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki,

Czy elektrony grają w piłkę nożną i co ma z tym wspólnego fluorescencja? Co w temacie 5G jest prawdą, a co zwykłym fake newsem? Dlaczego TIE-fightery słychać w kosmicznej próżni? Ile waży średniowieczny miecz? Czy obrót jest wszędzie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mogli się uzyskać uczestnicy 13. edycji Mocy Odkrywców – Rzeszowskiego Pikniku Nauki i Techniki, który odbył się 3 czerwca br. na Politechnice Rzeszowskiej.

Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki jak co roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W tej edukacyjnej przygodzie popularyzującej naukę i technikę w formie plenerowej zabawy udział wzięli liczni miłośnicy techniki małej i dużej. Wspólna zabawa nauką stanowiła doskonały sposób na integrację rzeszowskich środowisk.

Strefy tematyczne

Tradycyjnie w ramach pikniku przygotowywane były cztery główne strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki, Skwer Historii. W wydarzeniu wzięło udział ponad 360 osób, które specjalnie na to coroczne święto nauki przygotowały: interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii.

W Pasażu Techniki z pewnością odnaleźli się tu sympatycy pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, chemii, energetyki i elektroniki. Uczestnicy mieli okazję również spróbować swoich sił w symulatorze skoku spadochronowego, gdzie z doświadczonym instruktorem mogli uczyć się panowania nad własnym ciałem.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy wysokich napięć, widowiskowe pojedynki wojów, zbrojnych czasów krucjat, pokazy rycerstwa epoki Grunwaldu oraz gości z odległej Galaktyki. W Pasażu Kultury i Sztuki odbywały się interaktywne warsztaty z malarstwa, rzeźby, metaloplastyki, ceramiki i grafiki, przygotowane przez Zespół Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Można było również spotkać się z bohaterami filmów animowanych przybyłych z Muzeum Dobranocek. Rodzice czy dziadkowie mogli pokazać swoim dzieciom i wnukom ulubionych bohaterów sprzed lat. W Skwerze Historii pojawił się Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego. Dla fanów Robin Hooda udostępniony został tor łuczniczy z replikami łuków dawnych, różnych typów i naciągów.

Prezentacje

Podczas pikniku swój dorobek popularnonaukowy zaprezentowały koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zademonstrowali natomiast eksperymenty z chemii i fizyki, a także projekty edukacyjne z robotyki. Nie zabrakło również niespodzianek dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki. Panel atrakcji związanych z telekomunikacją i informatyką – stoiska i laboratoria mobilne przygotowali: Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. W laboratoriach można było rozwiać najpopularniejsze mity na temat mobilnych sieci komunikacyjnych i PEM.

Organizator i partnerzy

Organizator: firma POLIMEDIA. Główny partner merytoryczny: Politechnika Rzeszowska. Partner organizacyjny: Stowarzyszenie Ars Scientia.

Patronat honorowy

Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie

Partnerzy/sponsorzy

PGE Obrót SA, Rzeszów-Stolica Innowacji, Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta, Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, PGNiG – Grupa Orlen, Multifarb, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Podkarpackie Centrum Innowacji SP. z o.o., Rzeszowska Agencji Rozwoju Regionalnego SA, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, Polregio SA, Centrum Medyczne Medyk.

Patronat medialny

TVP Rzeszów SA, Akademickie Radio i Telewizja Centrum, Katolickie Radio Via, Gazeta Nowiny, Nowiny24.pl, Radiolatorium.