Zagadnienia medyczne w Katedrze Konstrukcji Maszyn
W Katedrze Konstrukcji Maszyn od kilkunastu lat są realizowane projekty dotyczące m.in. technik wytwarzania na potrzeby modelowania medycznego oraz konstrukcji urządzeń dla osób niepełnosprawnych. Dotyczą one zastosowań medycznych oraz inżynierii rehabilitacyjnej, która jest częścią inżynierii medycznej. Modele medyczne są stosowane w diagnostyce i leczeniu konkretnych pacjentów.
Istotnym obszarem prac badawczych realizowanych w KKM jest poprawa efektywności funkcjonowania osób starszych i niepełnosprawnych. W ramach tego zagadnienia są prowadzone prace z zakresu inżynierii rehabilitacyjnej: projektowanie urządzeń dla osób niepełnosprawnych, projektowanie urządzeń do likwidacji barier architektonicznych, projektowanie urządzeń ułatwiających osobom starszym i niepełnosprawnym codzienne funkcjonowanie.
Wymienione zagadnienia są tematami prac dyplomowych realizowanych przez studentów kierunku inżynieria medyczna. Są też przekazywane w programie przedmiotów „podstawy diagnostyki medycznej” i „komputerowe modelowanie struktur anatomicznych”.
Tematy, które są podejmowane w czasie zajęć, wynikają ze współpracy KKM z ośrodkami medycznymi oraz środowiskiem osób niepełnosprawnych, stanowią odpowiedź na potrzeby i pytania tych środowisk. Współpraca Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej oraz podkarpackich szpitali i przedsiębiorstw z branży medycznej i technologii medycznej w ramach Stowarzyszenia Klaster Technologie w Medycynie – TECHNOMED jest kolejnym etapem rozwoju prac badawczych realizowanych w KKM.
Cenną inicjatywą pracowników KKM jest również nawiązanie współpracy z portalem Rampa – Pokonujemy Bariery. Działanie to służy komunikacji i wymianie doświadczeń, integruje osoby sprawne z tymi o różnym stopniu niepełnosprawności. Zgłaszane problemy inspirują do prowadzonych badań oraz szukania pomocnych rozwiązań technicznych i technologicznych.
Wyżej wymienionymi zagadnieniami zajmuje się m.in. zespół, do którego należą: prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, dr hab. inż. Sławomir Miechowicz, prof. PRz, dr inż. Tomasz Kudasik i dr inż. Paweł Fudali.
Efektem prowadzonych prac badawczych są rozwiązania konstrukcyjne oraz prototypy funkcjonalne urządzeń dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Pełne wdrożenie – od projektu koncepcyjnego do gotowego produktu – zostało zrealizowane w przypadku: „nastawnej rampy do pokonywania przeszkód poprzecznych” (S. Miechowicz, P. Fudali).
Spośród innych rozwiązań objętych ochroną patentową warto wymienić te, które zostały nagrodzone medalami na międzynarodowych targach w Brukseli i Genewie: „sposób odwzorowania modeli medycznych ze strukturą wewnętrzną i z wykorzystaniem materiałów o odmiennych właściwościach” (S. Miechowicz, T. Kudasik), oraz „wózek zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych” (S. Miechowicz, P. Fudali).
Tomasz Kudasik